نحوه تبدیل اسناد موقت به دائم در سپیدار

نحوه تبدیل اسناد موقت به دائم در سپیدار

time اسفند 8, 1398
فهرست مطالب فهرست مطالب

اسناد حسابداری در نرم افزار سپیدار دو وضعیت موقت یا دائم می توانند داشته باشند. تا زمانی که اسناد به حالت موقت باشند، قابلیت حذف و ویرایش را دارند. زمانی که کاربر از صحت اسناد خود اطمینان حاصل نمود، جهت صدور سند اختتامیه ، بستن سال مالی و تهیه صورتهای مالی باید اسناد حسابداری را از حالت موقت به دائمی تبدیل کند.

نکته قابل توجه این است که دائمی شدن اسناد حسابداری در نرم افزار سپیدار همکاران سیستم یک عملیات برگشت پذیر است. به نحوی که اسناد حسابداری که دائمی شدند را نیز می توان به حالت موقت درآورد تا در آنها تغییرات را اعمال نمود و مجدد اسناد را به حالت دائم درآورد. در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه دائمی کردن اسناد حسابداری در سپیدار آشنا کنیم. نکته بعدی موقتی کردن اسناد دائمی است. در این نوشتار موقتی کردن اسناد دائم نیز توضیح داده شده است.

نحوه تبدیل اسناد موقت به دائم

از منوی “حسابداری” و از قسمت عملیات آیتم “تبدیل اسناد موقت به دائم” را انتخاب نمائید.

تبدیل اسناد موقت به دائم

در قسمت بالای این فرم و در قسمت “شماره” و “تاریخ” ، شماره و تاریخ آخرین سندی که دائم شده است نمایش داده می‌شود.
در بخش “اسناد”، شمارۀ سند یا تاریخی را که قرار است اسناد تا آن تاریخ قطعی شوند مشخص و سپس از نوار بالای فرم، گزینه” تبدیل به دائم” را انتخاب کنید. با انجام این عمل، پیغام “پیش از تغییر وضعیت اسناد به دائم، عملیات شماره‌گذاری مجدد اسناد انجام میشود” نمایش داده می‌شود. پس از تائید این پیغام، نرم افزار عملیات شماره‌ گذاری مجدد و قطعی نمودن اسناد تا تاریخ یا شمارۀ سندی که مشخص شده را انجام می دهد.

تبدیل اسناد موقت به دائم

توجه کنید عملیات شماره گذاری مجدد اسناد قبل از دائمی شدن اسناد حسابداری حتما باید انجام شود و در صورتی که پیغام شماره گذاری مجدد اسناد را تایید نکنید، امکان دائمی کردن اسناد حسابداری وجود ندارد.


پس از دائمی کردن اسناد حسابداری وضعیت اسناد حسابداری به حالت دائم تغییر می کند.

تبدیل اسناد موقت به دائم

چگونه اسناد دائمی شده را موقت کنیم؟

موقتی کردن اسناد دائم نیز در همان فرم دائمی کردن اسناد حسابداری که پیش تر توضیح داده شد انجام می شود. برای اینکار از منوی حسابداری و قسمت عملیات، “تبدیل اسناد موقت به دائم” را انتخاب کنید. شماره یا تاریخی که میخواهید اسناد تا آن شماره یا تاریخ موقت شوند را در قسمت “تا تاریخ” یا “تا شماره” وارد کنید. و گزینه   را در بالای فرم  انتخاب کنید. در صورتی که می خواهید همه اسناد حسابداری از حالت دائم به موقت تبدیل شوند در قسمت “تا شماره” ، عدد صفر را بصورت عددی وارد کنید.

پس از کلیک روی گزینه پیغام زیر نمایش داده می شود و تمامی اسناد از حالت دائمی به موقت تبدیل می شوند.

تبدیل اسناد موقت به دائم

زمانی که اسناد حسابداری در حالت موقت باشند، امکان ویرایش، حذف و ثبت سند حسابداری میسر می شود. چنانچه پس از موقتی کردن اسناد حسابداری، فهرست اسناد حسابداری را باز کنید، وضعیت اسناد به حالت موقت تبدیل شده است.

تبدیل اسناد موقت به دائم

توجه کنید برای انجام عملیاتی همچون، صدور سند کل و صدور سند اختتامیه الزاما باید اسناد حسابداری به حالت دائم تبدیل شده باشند.

موضوعات مرتبطآموزش سپیدار

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
3 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

 • راحیل عنقائی

  خیلی عالی بود ممنون

 • حسین

  اشتباه زده باشی ماهیت حساب ها رو چجوری درستش کنیم یعنی ویرایشش کنیم ؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   سلام و درود
   در قسمت حسابداری، فهرست اسناد حسابها میتوانید حساب مورد نظرتان را پیدا کنید و از اون قسمت ویرایش کنید و ماهیت درست رو انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
لذت حسابداری با نرم افزار سپیدار همکاران سیستم

لذت حسابداری با نرم افزار سپیدار همکاران سیستم

با تهیه سیاهه ای از دغدغه های یک حسابدار می توان دریافت که او برای انجام وظیفه در پست سازمانی خود با چه مشکلاتی روبه روست. گاها حجم بالای کار، انجام مسئولیت ها و کارهای متفاوت و متنوع، انجام تکالیف قانونی ، بروز نگهداشتن مانده حسابها ، ارائه گزارش های مدیریتی و دهها مسئولیت دیگر […]

کلوپ مشتریان سپیدار

کلوپ مشتریان سپیدار

شرکت سپیدار سیستم جهت بهره مندی کاربرانش از امکانات ویژه و خاص پیش بینی شده، کلوپ مشتریان سپیدار (باشگاه مشتریان) را فراهم کرده است. خدمات و امکانات موجود در پرتال مشتریان شامل همه مشتریان و کاربران این نرم افزار می شود. برای ورود به کلوپ مشتریان داشتن نام کاربری یا شماره قفل و رمز عبور […]

آموزش نصب نسخه آموزشی سپیدار

آموزش نصب نسخه آموزشی سپیدار

نصب نرم افزار سپیدار همکاران سیستم در نسخه های آموزشی اخیر که ارائه شده است، تفاوت هایی با نسخه های قبلی داشته است. علت این تغییر در مراحل نصب، حذف دانگل (قفل سخت افزاری) از بسته های آموزشی بوده است. در این مطلب آموزشی میخواهیم شما را با نحوه نصب نسخه های آموزشی نرم افزار […]