آموزش تصویری تهیه و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

آموزش تصویری تهیه و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

time مهر 9, 1399
فهرست مطالب فهرست مطالب

اظهارنامه ارزش افزوده از مهم ترین مستندات هر واحد تجاری در هر دوره مالیاتی است. برای ارسال اظهارنامه ارزش افزوده علاوه بر اینکه باید توجه شود که در موعد قانونی اش ابراز شود، توجه به نحوه محاسبه و تکمیل آن نیز بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل در این نوشتار می خواهیم بصورت جامع با نحوه تکمیل و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده آشنا شویم.

در وهله اول وارد سایت www.evat.ir شوید. سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایید و روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.

value-added-declaration

در صفحه جدید که باز می شود در منوی سمت راست و در بخش مشاهده و ثبت اطلاعات اظهارنامه، با توجه به نوع فعالیت خود یکی از موارد را انتخاب نمایید. عموما در این قسمت اظهارنامه عمومی انتخاب می شود. ( بشرطی که اظهارنامه ارزش افزوده مربوط به معاملات خانیات و سوخت و … نباشد.)

value-added-declaration

در فرم بعدی سال عملکرد و شماره دوره و سرمایه ثبت شده را وارد کنید و روی گزینه ورود کلیک کنید.

value-added-declaration

در قسمت بالای فرم اطلاعات مربوط به تاریخ شروع و پایان دوره مالیاتی مورد نظر در بخش اطلاعات هویتی، اطلاعات ثبتی شرکت نظیر آدرس، کد پستی، شماره ثبت و کد اقتصادی و… نمایش داده می شود. این اطلاعات در این قسمت قابل تغییر نیستند و در صورت نادرست بودن آن باید در قسمت ثبت نام الکترونیکی مالیاتی نسبت به تغییر اطلاعات خود اقدام نمایید. همچنین در این قسمت برای اشخاص حقوق حتما باید شناسه ملی درج شده باشد تا قادر به تایید و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده باشید.

value-added-declaration

بخش محاسبه و ابراز مبالغ خرید و فروش شامل جداول 1 تا 3 است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

اطلاعات مربوط به فروش و صادرات کالا و خدمات

دو ردیف اول این جدول مربوط به اطلاعات فروش داخلی و ردیف سوم مربوط به اطلاعات واردات است. در ردیف اول مبلغ فروش کالاهای مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده را وارد نمایید. در مقابل آن مبالغ مالیات و عوارض ارزش افزوده ( که طبق آخرین قانون تا سال 1399 به ترتیب 6 و 3 درصد هستند) را وارد نمایید. توجه کنید پس از وارد کردن مبلغ فروش ، اعداد مالیات و عوارض بصورت اتوماتیک در سامانه درج می شود.

در ردیف دوم مبلغ فروش کالای معاف از مالیات و عوارض ارزش افزوده را وارد کنید. بدیهی است که فیلد های مالیات و عوارض در این ردیف و ردبف واردات غیر فعال باشند. برای اطلاع از فهرست کالاهای معاف از ارزش افزوده از لینک کالاها و خدمات معاف از ارزش افزوده نیز می توانید استفاده کنید.

value-added-declaration

اطلاعات مربوط به خرید و واردات کالا و خدمات

در قیمت اول این جدول مبلغ خرید کالاهای مشمول ارزش افزوده را وارد کنید تا بضورت خودکار مبلغ مالیات و عوارض آن در شود. ( توجه کنید به علت روند کردن و … می توانید مبالغ مالیات و عوارض را بصورت دستی تغییر دهید.) در سه ردیف بعدی نیز به ترتیب مبلغ خرید های داخلی معاف، واردات مشمول و و واردات معاف از مالیات و عوارض بر ارزش افزوده را وارد کنید.

value-added-declaration

توجه کنید که بر خلاف اطلاعات مربوط به صادرات، ممکن است واردات کالای شما مشمول مالیات و عوارض و ارزش باشد. به همین خاطر در جدول خرید، واردات مشمول و غیر مشمول (معاف) بصورت جداگانه باید اظهار گردد.

محاسبه مانده مالیات و عوارض پرداختی قابل کسر و استرداد

در ردیف اول این جدول اطلاعات مالیات و عوارض پرداختی که در جدول دوم وارد نمودید فراخوانی می شود. در ردیف دوم چنانچه مالیات و عوارض غیر قابل استرداد داشته باشید وارد می نمایید. این مبلغ شامل مجموعه هایی می شود که که خریدهای مشمول ارزش افزوده انجام می دهند اما فروش کالاهایشان معاف می باشد. در این صورت مالیات پرداختی زمان خرید آنها اعتبار محسوب نمی شود و قابل استرداد نمی باشد و از مبلغ مالیات دریافتی فروش نیز نمی تواند کسر شود.

value-added-declaration

در آخرین فیلدهای جدول مابه التفاوت اعداد ردیف اول و دوم بصورت خودکار درج می شود. در واقع در این قسمت خالص مبلغ مالیات و عوارضی که از مالیات و عوارض فروش کسر می شود و یا از اداره امور مالیاتی قابل استرداد می باشد محاسبه و نمایش داده می شود.

محاسبه مانده مالیات و عوارض

در این بخش اظهارنامه ارزش افزوده مبالغ مالیات و عوارض خرید و فروش با هم تهاتر می شوند و مبلغ بدهکاری یا بستانکاری از سازمان امور مالیاتی تا پایان فصل مورد نظر مشخص می شود. در ردیف 1 مبلغ مالیات و عوارض دریافت شده بابت فروش کالا و خدمات بصورت خودکار از جدول 1 فراخوانی می شود. در فیلد های پایینی مبالغ قابل استرداد یا قابل کسر از مالیات فروش از جدول 3 فراخوانی می شود.

value-added-declaration

چنانچه در دوره مالیاتی (فصل) قبل بستانکاری یا اعتبار مالیاتی در ارزش افزوده خود داشته باشید در ردیف 3 جدول نمایش داده می شود. چنانچه در فصل جاری مبلغ مالیات و عوارض خرید شما از مبلغ مالیات و عوارض فروشتان بیشتر باشد، پس این فصل نیز می توانید اعتبار مالیاتی داشته باشید و با اعتبار فصل قبل جمع خواهد شد.

تصمیم در مورد اضافه پرداختی مالیاتی

چنانچه مانده جدول محاسبه مالیات و عوارض که در مرحله قبل توضیح داده شد، منفی شده باشد (یعنی بستانکار شده باشید)،در قسمت انتهایی اظهارنامه ارزش افزوده دو حق انتخاب خواهید داشت.

 1. درخواست انتقال اضافه پرداختی به دوره بعدی عملکرد مودی: در این شرایط مبلغ بستانکاری بدست آمده در دوره مالیاتی بعدی از مبلغ مالیات و عوارضی که باید پرداخت شود کسر خواهد شد و در واقع بستانکاری این فصل در فصل بعدی موثر خواهد بود و از مبغ مالیات و عوارض ارزش افزوده فصل بعد کم می شود.
 2. درخواست استرداد اضافه پرداختی به مودی: چنانچه نخواهید این مبلغ بستانکاری (اعتبار مالیاتی) به دوره بعدی منتقل شود تیک این گزینه را فعال می کنید و مراحل قانونی اعم از ارائه درخواست کتبی به سازمان امور مالیاتی ظرف مدت 15 روز از تاریخ اظهارنامه و … را باید طی نمایید تا مبلغ اضافه پرداختی به شما مسترد شود.
value-added-declaration

پس از وارد کردن اطلاعات طبق مواردی که آموزش داده شد در پایان تیک صحت اطلاعات درج شده را وارد می نمایی. سپس نام ونام خانوادگی تایید کننده را تایپ نمود و روی گزینه تایید و مرحله بعد کلیک می کنید. در ادامه نسخه چاپی اظهارنامه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در مرحله آخر و بعد از تایید نهایی اظهارنامه ارزش افزوده می توانید قبوض مالیات و عوارض را بصورت الکترونیکی دریافت نموده از نسبت به پرداخت مبلغ بدهی فصل جاری خود اقدام نمایید. امیدواریم این نوشتار مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد.

موضوعات مرتبطآموزش حسابداری

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
3 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

 • مریم

  عالی بود

 • شادی

  سلام از سایت شما بازدید کردم. سایت بسیار جالبی دارید. لطف میکنید اگر از سایت های من هم دیدن نمایید و نظرتان را برای بهتر شدن سایتام بگویید
  عالی بود
  لیدی مد کالا
  https://www.ladymodkala.ir
  رابوکالا
  https://www.rabokala.ir
  خانه چین
  https://www.khanecheen.ir
  گیمینگ تولز
  https://www.gamingtools.ir

 • مائده

  سلام واقعا ممنون عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
حداقل حقوق کارگران در سال 1401

حداقل حقوق کارگران در سال 1401

پس از برگزاری جلسات متعدد شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارفرمایی و کارگری و همچنین حضور نمایندگان دولت از وزارت کار ورفاه اجتماعی حداقل حقوق کارگران برای سال 1401 مشخص گردید. بر این اساس حداقل حقوق یک کارگر بدون سابقه و بدون اولاد ۵۶,۷۹۷,۵۰۰ ریال خواهد بود. جزییات بیشتر حقوق سال 1401 را در […]

پرداختهای ممنوعه از تنخواه شرکت!

پرداختهای ممنوعه از تنخواه شرکت!

پرداخت هزینه ها از محل تنخواه و نحوه استفاده از حساب تنخواه و اعمال کنترل های آن یکی از نکات حائز اهمیت در حسابداری خزانه است. با توجه به تغییرات وسیعی که در سنوات اخیر در قانون مالیات های مستقیم به وجود آمده است، لذا باید به بخشنامه ها و اصول استفاده از منابع مالی […]

نرخ جدید مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی

نرخ جدید مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی

مطابق بخشنامه سازمان امور مالیاتی مورخ 1400/11/11 که توسط رییس این سازمان ابلاغ گردید نرخ جدید مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی طی نامه شماره 200/1400/75 که از تاریخ 1400/10/13 لازم الاجراست به شرح ذیل اعلام شد. بخشنامه جدید ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی در قانون ارزش افزوده برخی مالیات های خاص […]