نحوه حذف فاکتورفروش های ثبت شده در نرم افزاردشت چگونه است؟

نحوه حذف فاکتورفروش های ثبت شده در نرم افزاردشت چگونه است؟

time فروردین 11, 1399
فهرست مطالب فهرست مطالب

فاکتور فروش مهم ترین رکن هر نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. معمولا در فروشگاهها به دلیل زیاد بودن تعداد فاکتور ها، اشتباه در صدور آنها رخ می دهد. در این مواقع کاربر نیاز به حذف فاکتور فروش های ثبت شده دارد. یا حتی ممکن است کاربر در ابتدا بصورت آزمایشی از نرم افزار استفاده کند و بخواهد تمام فاکتورهای ثبت شده را حذف کند.

از طرفی یکی از ویژگی های نرم افزار فروشگاهی مورد تایید دارایی، نمایش تمام فاکتورهای ثبت شده است. در واقع نباید سیستم اجازه دهد کاربر فاکتوری را حذف کند. در نظر بگیرید شما از فاکتورهای دستی در فروشگاهتان استفاده می کنید. در صورتی که یکی از این فاکتورها مخدوش شود، کاربر اجازه ندارد آن فاکتور را معدوم یا پاره کند و دور بریزد. باید آن فاکتور را بصورت فاکتور ابطالی در بایگانی فاکتورهایش نگهداری کند.

در نرم افزار دشت امکان حذف فاکتورهای فروش بصورت دسته جمعی وجود دارد. اما کاربر اجازه حذف یک فاکتور به تنهایی را ندارد. بنابراین برای از بین بردن یک فاکتور یا حذف آن فقط می توان آن را ابطال نمود. در ادامه با نحوه حذف فاکتورفروش در نرم افزار دشت آشنا می شویم.

نحوه حذف فاکتورفروش در نرم افزار دشت همکاران سیستم

از منوی تنظیمات روی گزینه حذف اطلاعات کلیک کنید. در فرم بعدی دو گزینه “حذف کل فاکتورها و ضایعات” و “حذف کلیه اسناد” باز می شود. در صورتی که گزینه “حذف کل فاکتورها و ضایعات (بدون رسید مربوطه)” را انتخاب کرده باشید، تمامی فاکتورها (شامل تعلیق شده – ثبت شده – ابطال شده و تسویه شده – تسویه نشده) به همراه تمامی اطلاعات وابسته (شامل بستن صندوقدار- مالیات بر ارزش افزوده کالا – تسویه حساب های فاکتور- محاسبه پورسانت) حذف خواهند شد و رسیدهای مربوط به فاکتورها به صورت رسید عادی در سیستم نمایش داده می‌شود.

حذف فاکتورفروش در نرم افزار دشت
حذف فاکتورفروش در نرم افزار دشت

با انتخاب هر یک از این موارد فرم زیر نمایش داده می شود. لازم به تذکر است حتما قبل از انجام اینکار یک بکاپ از نرم افزار تهیه کنید تا در زمان نیاز بتوانید آن را بازیابی کنید. با تایید این صفحه کل فاکتورهای سیستم حذف خواهد شد.

حذف فاکتورفروش در نرم افزار دشت
در صورتی که کاربران دیگر در حال استفاده از سیستم باشند، باید همه از سیستم خارج شوند.

پیغام عملیات امکان‌پذیر نیست، برای ادامه کاربرهای زیر باید از سیستم خارج شوند : نام کاربران ظاهر می‌شود و بعد از اینکه تمامی کاربران از سیستم خارج شدند، می‌توانید عملیات را ادامه دهید.

تفاوت حذف کل فاکتورها و حذف کل اسناد در چیست؟

در صورتی که گزینه “حذف کل فاکتورها و ضایعات (بدون رسید مربوطه)” را انتخاب کرده باشید، تمامی فاکتورها (شامل تعلیق شده – ثبت شده – ابطال شده و تسویه شده – تسویه نشده) به همراه تمامی اطلاعات وابسته (شامل بستن صندوقدار- مالیات بر ارزش افزوده کالا – تسویه حساب های مرتبط فاکتور- محاسبه های پورسانت) حذف خواهند شد و رسیدهای مربوط به فاکتورها به صورت رسید عادی در سیستم نمایش داده می‌شود.
اما در صورتی که گزینه ” حذف کل اسناد” را انتخاب کرده باشید، تمامی فاکتورها (شامل تعلیق شده – ثبت شده – ابطال شده و تسویه شده – تسویه نشده) به همراه تمامی اطلاعات وابسته (شامل بستن صندوقدار- مالیات و عوارض ارزش افزوده کالا – تسویه حساب های فاکتور- محاسبه پورسانت) و تمامی رسیدهای فاکتوری و سایر حذف خواهند شد.

آیا با حذف کلیه اسناد تمام اطلاعات ثبت شده در نرم افزار حذف می شود؟

توجه کنید با در صورتی که هر کدام از این موارد را انتخاب کنید، اطلاعات پایه تعریف شده در نرم افزار حذف نمی شود. بطور مثال با حذف کلیه اسناد، اطلاعات طرف حسابها، کالاها، حسابهای بانکی و حذف نخواهد شد.

در این نوشتار با نحوه حذف اطلاعات و فاکتورها در نرم افزار دشت آشنا شدیم. برای آشنایی با انواع فاکتور فروش اعم از ثبت شده، تسویه شده، تعلیقی و ابطالی و … می توانید از لینک آموزش ثبت انواع فاکتور در دشت همکاران سیستم استفاده کنید.

موضوعات مرتبطآموزش دشت

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
6 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

 • محمدعلی ناصریان

  آیا امکان بازیابی فاکتور ابطال شده به حالت فاکتور معمول در دشت وجود دارد؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   خیر. امکان برگشت از ابطال فاکتور وجود ندارد. برای برگشتن فاکتور به حالت معمول می توانید بکاپ قبل از ابطال فاکتور را بازیابی کنید.

 • مهدی

  با سلام
  امکان حذف فاکتور فروش که ثبت شده در نرم افزا دشت چگونه هست فقط به صورت موردی یک فاکتور

  • محمد مهدی توکل صبا

   سلام و ادب
   دوست عزیز تنها راهی که برای حذف یک فاکتور فروش در نرم افزار دشت دارید اینست که بکاپی که قبل از صدور آن فاکتور از سیستم گرفتید را بازیابی نمایید.

   در غیر این صورت فقط می توانید فاکتور مورد نظرتون را ابطال کنید و امکان حذف وجود ندارد.

 • سینا

  من فاکتور خریدی را اشتباهی ثبت نموده و به صورت نقدی تسویه کردم که مبلغ تسویه از مبلغ فاکتور بیشتر بوده و فاکتور قبلی را هم در بر گرفته الان چطوری میتونم فاکتور را ویرایش کنم؟؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   ابتدا باید تسویه حساب طرف مقابل که بابت تسویه آن فاکتور ثبت شده را حذف کنید. سپس از قسمت خرید و فروش فهرست فاکتورهای خرید را باز کنید

   و گزینه ویرایش فاکتور را انتخای کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
فاکتور خرید نرم افزار دشت را چطور باید ثبت کنیم؟

فاکتور خرید نرم افزار دشت را چطور باید ثبت کنیم؟

فاکتور خرید در ساده ترین تعریف خود یک سند تجاری است که پس از تایید فروشنده محصول یا ارائه دهنده خدمت صادر می شود. نام دیگر فاکتور صورتحساب است. در فاکتور خرید اطلاعات با اهمیت معامله نظیر ماهیت کالا یا خدمت (کد و نام محصول)، تعداد خریداری شده، قیمت و تخفیف و… در آن ذکر […]

چگونه باید مشتریان و تامین کننده ها و … را در نرم افزار دشت تعریف کنیم؟

چگونه باید مشتریان و تامین کننده ها و … را در نرم افزار دشت تعریف کنیم؟

تعریف طرف حسابها از مهم ترین ارکان هر نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. چرا که باید مشخص شود رویدادهای مختلف در یک فروشگاه مثل خرید و فروش و دریافت و پرداخت و … توسط چه شخص، فروشگاه و یا شرکتی انجام شده است. طرف حساب می تواند مشتری، تامین کننده، فروشنده، تنخواه گردان و شریک […]

چگونه سال مالی را در نرم افزار دشت همکاران سیستم ببندیم؟

چگونه سال مالی را در نرم افزار دشت همکاران سیستم ببندیم؟

بستن حسابهای فروشگاه مهم ترین عملیاتی است که در پایان هر دوره مالی باید صورت بگیرد. چرا که با بستن حسابهای فروشگاه اساسی ترین رکن آن که محاسبه سود و زیان است اتفاق می افتد. با انجام عملیات پایان دوره مالی یا بستن حسابها موارد زیر محاسبه شده و برخی از آنها به سال مالی […]