حد نصاب معاملات در سال 1399

حد نصاب معاملات در سال 1399

time مرداد 7, 1399
فهرست مطالب فهرست مطالب

تعیین نصاب معاملات موضوع ماده 3 قانون برگزاری مناقصات- مصوب 1383 توسط هیات وزیران در جلسه روز سوم اردیبهشت نود و نه مقرر گردید و بخشنامه آن توسط معاون اول ریاست جمهوری طی نامه 9853 مورخ 99/2/7 ابلاغ شد.

بخشنامه قانون برگزاری مناقصات سال 99

طبق این مصوبه نصاب معاملات در سال 1399 بشرح ذیل خواهد بود:

  1. معاملات کوچک: معاملاتی که مبلغ معامله تا سقف مبلغ چهارصد و پنجاه میلیون (۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال باشد. (تا سقف 45 میلیون تومان)
  2. معاملات متوسط: معاملاتی که مبلغ معامله بیشتر از سقف معاملات کوچک بوده و از مبلغ چهار میلیارد و پانصد میلیون (۴.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تجاوز نکند. (از 45 تا 450 میلیون تومان)
  3. معاملات بزرگ: معاملاتی که مبلغ برآورد اولیه آنها بیش از مبلغ چهار میلیارد و پانصد میلیون (۴.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال باشد. ( بیش از 450 میلیون تومان)

در تصویر زیر متن بخشنامه مربوطه را می توانید مشاهده کنید.

بخشنامه حد نصاب معاملات سال 99
بخشنلامه

لازم به توضیح است این دسته بندی برای نصاب معاملات سال 99 به معاملاتی که در قالب مزایده صورت می گیرند نیز تسری می یابد.

دو کاربرد مهم حد نصاب معاملات کوچک

  1. مطابق ماده 14 آیین نامه اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 169 در خصوص معاملاتی که تا میزان 5% حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات می باشد، فهرست معاملات را می توان بصورت تجمیعی ارسال نمود. این مبلغ در سال 1399 معادل 22.500.000 ریال ( دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان) است.
  2. همچنین طبق ماده 12 بخشنامه استهلاک چنانچه دارایی خریداری شده طی سال مالی تا سقف 10% حد نصاب معملات کوچک باشد، کل مبلغ دارایی را در سال مورد نظر می توان مستهلک نمود. این مبلغ در سال 1399 معادل 45.000.000 ریال (چهار میلیون و پانصد هزار تومان) است.
موضوعات مرتبطآموزش حسابداری

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
0 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
حداقل حقوق کارگران در سال 1401

حداقل حقوق کارگران در سال 1401

پس از برگزاری جلسات متعدد شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارفرمایی و کارگری و همچنین حضور نمایندگان دولت از وزارت کار ورفاه اجتماعی حداقل حقوق کارگران برای سال 1401 مشخص گردید. بر این اساس حداقل حقوق یک کارگر بدون سابقه و بدون اولاد ۵۶,۷۹۷,۵۰۰ ریال خواهد بود. جزییات بیشتر حقوق سال 1401 را در […]

پرداختهای ممنوعه از تنخواه شرکت!

پرداختهای ممنوعه از تنخواه شرکت!

پرداخت هزینه ها از محل تنخواه و نحوه استفاده از حساب تنخواه و اعمال کنترل های آن یکی از نکات حائز اهمیت در حسابداری خزانه است. با توجه به تغییرات وسیعی که در سنوات اخیر در قانون مالیات های مستقیم به وجود آمده است، لذا باید به بخشنامه ها و اصول استفاده از منابع مالی […]

نرخ جدید مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی

نرخ جدید مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی

مطابق بخشنامه سازمان امور مالیاتی مورخ 1400/11/11 که توسط رییس این سازمان ابلاغ گردید نرخ جدید مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی طی نامه شماره 200/1400/75 که از تاریخ 1400/10/13 لازم الاجراست به شرح ذیل اعلام شد. بخشنامه جدید ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی در قانون ارزش افزوده برخی مالیات های خاص […]