نحوه ثبت فاکتور فروش در نرم افزار دشت چگونه است؟

نحوه ثبت فاکتور فروش در نرم افزار دشت چگونه است؟

time فروردین 14, 1399
فهرست مطالب فهرست مطالب

ثبت فاکتور فروش مهم ترین نیاز در هر نرم افزار فروشگاهی است. راحتی در ثبت فاکتور، سهولت در چاپ آن، استفاده ازانواع فرمت های چاپی و قابل فهم بودن فاکتور از مهم ترین ویژگی های فاکتورهای فروش برنامه های فروشگاهی است. در نرم افزار دشت انواع فاکتورهای فروش در ابعاد (A4 ، A5 ، فیش پرینتر و …) در فرمتهای مورد پذیرش دارایی و یا فرمت مورد نیاز مشتریان وجود دارد.

در فروشگاهها مدل های مختلفی در تسویه فاکتور فروش وجود دارد (تسویه نقدی، دریافت کارتخوان، فاکتور مانده دار و …). همه این روشها در نرم افزار دشت براحتی قابل انجام است. در این مقاله با ثبت انواع فاکتورهای فروش در نرم افزار دشت همکاران سیستم و نحوه تسویه آنها بصورت تصویری آشنا می شویم.

نحوه ثبت فاکتور فروش در دشت همکاران سیستم

از منوی خرید و فروش روی + پایین فاکتور فروش کلیک کنید.

منوی فروش

در فرمی که باز می شود، نام مشتری را جستجو نمایید و روی عنوان او دبل کلیک کنید تا بعنوان مشتری در فاکتور فروش ثبت شود. با کلیک بر روی گزینه در بالای فرم اطلاعات زیر نمایش داده می شود و در صورت نیاز می توانید آنها را پر نمایید یا مواردی همچون تاریخ و شماره فاکتور را تغییر دهید.
در صورتی که فاکتور بر مبنای پیش فاکتور ثبت می شود، با استفاده از سلکتور پیش فاکتور، فرم مربوطه را انتخاب می کنیم.

فاکتور فروش دشت

منظور از نوع فروش، نحوه فروش کالا است. توجه کنید در قسمت اطلاعات پایه و در بخش لیست قیمت و تخفیفات به ازای هر نوع فروش قیمت منحصر بفردی را برای کالا می توانیم تعریف کنیم. با توجه به نوع فروش بالای فاکتور، نرم افزار قیمت فروش کالاها را بصورت اتوماتیک درج می کند.

جهت انتخاب مشتری و یا کالاهای مورد نظر در که در فاکتور فروش درج شوند روی آیتم های مشتری یا کالا در سمت راست صفحه دبل کلیک کنید تا فهرست این موارد نمایش داده شود.
در فهرستی که نمایش داده می شود می توانید کالا یا طرف مقابل خود را انتخاب کنید.

فهرست کالاهای فاکتور فروش

پس از دبل کلیک روی کالای مورد نظر اطلاعاتی نظیر تعداد، انبار، فی و تخفیف اقلام فاکتور را مشخص کنید. توجه کنید تخفیف را هم بصورت مبلغی و هم بصورت درصدی می توانید اعمال کنید. در صورت نیاز می توانید توصیحات هر قلم را نیز وارد کنید. چنانچه قصد حذف یک ردیف از فاکتور فروش را داشتید روی ضربدر قرمز در انتهای هر ردیف می توانید کلیک کنید.

ردیف فاکتور دشت

پس از درج اقلام فاکتور فروش، در پایین فرم مواردی همچون تخفیف، مالیات و عوارض، سود فروش و مبلغ خالص نمایش داده می شود.
سپس با کلیک روی … مقابل تخفیف می توانید تخفیف را به صورت مبلغی یا درصدی اعمال نمایید.

تخفبف فاکتور در دشت

در مرحله بعد و پس از تکمیل اطلاعات فاکتور فروش، با استفاده از گزینه های تسویه نقدی، تسویه با جزییات و تسویه با کارتخوان می توانید فاکتور را ذخیره کنید. در ادامه انواع تسویه های فاکتور فروش در دشت توضیح می دهیم.

انواع روش های تسویه فاکتور فروش در نرم افزار دشت

تسویه نقدی:
با انتخاب این گزینه وجه فاکتور بصورت نقدی دریافت می شود. لازم به توضیح است مبلغ آن به صندوق کاربری که وارد نرم افزار شده است، اضافه می شود.
تأیید و دریافت:
کلید «تایید و دریافت» زمانی کاربرد دارد که شما نخواهید کل یا بخشی از مبلغ فاکتور را به‌ صورت نقدی تسویه كنيد. به عبارت دیگر زمانی که دریافت طی کارتخوان و چک و حواله و وجه نقد ( ترکیبی از هر کدام) باشد از این گزینه استفاده می کنیم.
در بخش تایید و دریافت می توانید پرداخت خود را به صورت نقد، کارتخوان و یا چک انجام دهید. همچنين مي‌توانيد فاكتور مربوطه را از همين جا تقسيط كنيد. در صورتی که هیچ وجهی بابت فاکتور دریافت نکرده اید، در قسمت تایید و دریافت مبالغ همه موارد را صفر قراردهید.

فهرست فاکتورهای دشت

كارتخوان:
در صورت وجود كارتخوان پيش فرض در سيستم، امكان ويرايش اين گزينه وجود دارد. با ورود مبلغ در اينجا و تاييد آن، دريافت اين مبلغ در كارتخوان پيش فرض انجام مي شود. با باز كردن جزئيات كارتخوان، ليست تمام كارتخوانهاي تعريف شده در سيستم مشاهده مي شود و امكان ورود مبلغ در هر كدام از آنها وجود دارد.

کاربرد تعلیق و ابطال فاکتور در دشت

تعلیق
کاربرد کلید تعلیق در زمانی است که شما در حال ثبت فاکتوری هستید و به هرعلت می خواهید که فاکتور را باز نگه داشته و شروع به ثبت اطلاعات یک فاکتور دیگر بنمایید، در این زمان می بایست با زدن کلید تعلیق (Ctrl + H) فاکتور اول را به صورت معلق در آورید و شروع به انجام فعالیت های دیگر خود در سیستم نمایید، در هر زمان که خواستید شما می توانید با زدن کلید  لیست فاکتورهای معلق را باز نموده و پس از انتخاب فاکتوری که می خواهید بازیابی نمایید، کلید Enter را فشار دهید. در این زمان فاکتوری که معلق نموده اید با تمام اطلاعات ثبت شده آن بازیابی می گردد و شما می توانید ادامه ثبت اطلاعات را بر روی آن انجام دهید.

ابطال
به علت اینکه نرم افزار دشت یک سیستم فروشگاهی است و در سیستم فروشگاهی مورد تایید اداره دارایی نباید امکان حذف فاکتور فروش باشد، به همین دلیل گزینه ابطال فاکتور در نرم افزار قرار گرفته است. در صورتی که براثر اشتباه کاربری فاکتوری را ثبت کردید و لازم شد که آن را حذف کنید، می توانید با باز کردن فاکتور و زدن کلید ابطال فاکتور مورد نظر را باطل نمایید. باید مدنظر داشته باشید که فاکتور باطل شده در فرآیند خرید و فروش اثری نخواهد داشت. فاکتورهای ابطالی به عنوان فاکتور باطل شده در فهرست فاکتورهای فروش قابل مشاهده خواهد بود.

سایر ویژگی های فاکتور فروش

در پایین فرم فاکتور فروش، پنج فاکتور قبلی ثبت شده در برنامه را می توانید مشاهده کنید. با کلیک روی هر کدام از آنها، فاکتور مورد نظر باز می شود.
همچنین برای مشاهده فهرست فاکتورهای فروش و یا ابطال و ویرایش آنها از منوی خرید فروش روی گزینه فاکتور فروش کلیک کنید. در فهرستی که باز می شود با کلیک راست روی هر مورد، میتوانید آن را ویرایش یا ابطال نمایید.

تخفبف فاکتور در دشت

تا اینجا با جزییات ثبت فاکتور فروش برنامه دشت همکاران سیستم آشنا شدیم. بالاتر توضیح داده شد که در نرم افزار دشت امکان حذف فاکتور فروش وجود ندارد. اما یک روش میانبر برای این کار وجود دارد که برای مشاهده آن می توانید از لینک نحوه حذف کردن فاکتور فروش در نرم افزار دشت استفاده کنید.

موضوعات مرتبطآموزش دشت

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
10 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

 • babak

  با سلام
  بنده نمی توانم فاکتور فروش ثبت شده را ویرایش کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام و وقت بخیر
   چنانچه برای فاکتور فروش تسویه صادر کرده باشید، ابتدا باید تسویه حساب مربوط به فاکتور حذف شود تا بتوانید فاکتور فروش ثبت شده را ویرایش نمایید.

 • جباری

  باسلام من میخوام فاکتورفروشی برای چندروز قبل ثبت کنم ولی امکان تغییر تاریخ بسته شده در صفحه فاکتور فروش
  چجوری میشه فاکتور زد برای تاریخی که گذشته؟
  باتشکر

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   دوست عزیز شما میتونید وارد بخش تنظیمات نرم افزار شوید و از قسمت “عمومی” تیک شماره و تاریخ فاکتور قابل ویرایش باشد رو فعال کنید
   همچنین تیک توالی شماره و تاریخ فاکتور کنترل شود را غیر فعال کنید…

   تا بتونید فاکتورهای خودتون را به تاریخ روزهای قبل ثبت کنید.

 • حسن

  سلام برای سال 1400 اصلا فاکتور ثبت نمیشه چیکار باید کرد

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   باید نرم افزارتون به آخرین نسخه دشت بروز رسانی کنید و همچنین سال مالی قبل را ببندید تا بتوانید در سال جدید فاکتور ثبت کنید

 • sahra

  با سلام
  در نرم افزار دشت قابلیت ادیت فاکتورهای تاریخ روزهای گذشته وجود ندارد؟ نمیشه در تاریخ امروز فاکتورهای روزهای قبل را به تاریخ خودشون ثبت کرد؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   دوست عزیز با ورود به بخش تنظیمات و قسمت عمومی، میتوانید گزینه “شماره و تاریخ فاکتور قایل ویرایش باشد” رو فعال کنید تا امکان صدور فاکتور به تاریخ قبل رو داشته باشید.

 • ملیحه

  سلام.چطور میتونم بدون تسویه فاکتور‌.فاکتوری چاپ کنم؟نمیخوامم اعتباریش کنم و برای مشتری سقف اعتبار فعال کنم

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام و درود بر شما اگر در تعریف طرف حساب مشتری برای مشتری سقف اعتبار رو فعال نکنید سیستم جلوی کار شما رو نمیگیره و بعد از ثبت فاکتور از بالای صفحه آیتم پرینتر می تونین فاکتور رو چاپ کنید.
   با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
فاکتور خرید نرم افزار دشت را چطور باید ثبت کنیم؟

فاکتور خرید نرم افزار دشت را چطور باید ثبت کنیم؟

فاکتور خرید در ساده ترین تعریف خود یک سند تجاری است که پس از تایید فروشنده محصول یا ارائه دهنده خدمت صادر می شود. نام دیگر فاکتور صورتحساب است. در فاکتور خرید اطلاعات با اهمیت معامله نظیر ماهیت کالا یا خدمت (کد و نام محصول)، تعداد خریداری شده، قیمت و تخفیف و… در آن ذکر […]

چگونه باید مشتریان و تامین کننده ها و … را در نرم افزار دشت تعریف کنیم؟

چگونه باید مشتریان و تامین کننده ها و … را در نرم افزار دشت تعریف کنیم؟

تعریف طرف حسابها از مهم ترین ارکان هر نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. چرا که باید مشخص شود رویدادهای مختلف در یک فروشگاه مثل خرید و فروش و دریافت و پرداخت و … توسط چه شخص، فروشگاه و یا شرکتی انجام شده است. طرف حساب می تواند مشتری، تامین کننده، فروشنده، تنخواه گردان و شریک […]

چگونه سال مالی را در نرم افزار دشت همکاران سیستم ببندیم؟

چگونه سال مالی را در نرم افزار دشت همکاران سیستم ببندیم؟

بستن حسابهای فروشگاه مهم ترین عملیاتی است که در پایان هر دوره مالی باید صورت بگیرد. چرا که با بستن حسابهای فروشگاه اساسی ترین رکن آن که محاسبه سود و زیان است اتفاق می افتد. با انجام عملیات پایان دوره مالی یا بستن حسابها موارد زیر محاسبه شده و برخی از آنها به سال مالی […]