سند کل چیست؟ تحریر دفاتر قانونی در سپیدار

سند کل چیست؟ تحریر دفاتر قانونی در سپیدار

time اسفند 14, 1398
فهرست مطالب فهرست مطالب

صدور سند کل یکی از روش های ادغام اسناد حسابداری (صدور سند تجمیعی) در نرم افزار سپیدار همکاران سیستم است. در واقع با صادر کردن اسناد کل می توان اسناد حسابداری صادر شده در یک روز و یا در یک بازه زمانی ( که عمدتا این بازه ماهیانه می باشد) را در قالب یک سند تجمیع کرد. بطور مثال در صورتی که در یک روز پنج فاکتور فروش، سه سند هزینه، یک رسید انبار و چندین سند دیگر را صادر کرده باشید، با صدور سند کل می توانید تمام این اسناد را در قالب یک سند داشته باشید.

نرم افزار سپیدار این قابلیت را فراهم نموده که با استفاده از اسناد کل صادر شده، گزارش دفتر روزنامه و دفتر کل را تهیه کند تا کاربر بتواند دفاتر قانونی خود را بر مبنای اسناد تجمیعی تحریر نماید. ویژگی تحریر دفاتر بر مبنای اسناد کل اینست که علاوه بر صرفه جویی در زمان، حجم اسناد مورد نیاز جهت تحریر دفاتر بسیار کمتر خواهد شد ودر نتیجه احتمال خطای کاربری در تحریر دفاتر به حداقل می رسد.

ویژگی های سند کل

 1. الف) کم شدن حجم اطلاعات و سهولت بایگانی مدارک و اسناد
  ب) کاهش حجم اطلاعات مورد نیاز برای تحریر دفاتر قانونی
  پ) تهیه گزارشات تجمیعی از داده ها
  ت) کاهش خطا در تهیه دفاتر قانونی

نحوه صدور سند کل در سپیدار

از قسمت منوی اصلی برنامه وارد قسمت “حسابداری” شوید. از بخش عملیات، “صدور سند کل” را انتخاب نمائید.

صدور سند کل درسپیدار

در بالای فرم صدور سند کل، در قسمت “شماره” اطلاعات مربوط به آخرین سندی که برای آن سند کل صادر شده است نشان داده می‌شود. روش صدور سند کل به دو نوع تجمیعی و روزانه است.
به ‌عنوان مثال اگر برای ماه قصد صدور سند کل را داشته باشید، در‌صورتی‌که گزینۀ تجمیعی را انتخاب کنید، اطلاعات اسناد صادر شده در فروردین بصورت تجمیعی و در قالب یک سند صادر می‌شود. در‌صورتی‌که آیتم روزانه را انتخاب کنیم، اسناد مربوط به هر روز با یکدیگر تجمیع می‌شوند و به تعداد روزهایی که در فروردین ماه سند صادر شده است، سند کل زده می‌شود.

صدور سند کل درسپیدار

در قسمت پایین فرم، از روی تاریخ و یا شماره اسناد حسابداری محدودۀ اسنادی را که میخواهید سند کل برای آن صادر شود مشخص و بر روی گزینه صدور سند کل کلیک کنید.
توجه کنید در صورتی می توانید اسناد کل صادر نمایید که اسناد حسابداری از حالت موقت به دائم تبدیل شده باشد. جهت آموزش تبدیل اسناد موقت به دائم و تبدیل اسناد دائمی شده به موقت روی لینک دائمی کردن اسناد در سپیدار می توانید کلیک کنید.
در‌صورتی‌که در بازۀ انتخابی اسناد قطعی شده باشند اسناد کل صادر می شود و در پایان پیغام زیر نمایش داده می شود.

صدور سند کل درسپیدار

نحوه مشاهده و چاپ اسناد کل

برای مشاهده اسناد کل صادر شده، ابتدا وارد منوی حسابداری شوید. سپس در قسمت فهرست، اسناد کل را انتخاب کنید. در این فرم اسناد کلی که صادر شده است نمایش داده می شود.

صدور سند کل درسپیدار

برای پرینت اسناد کل و یا مشاهده جزییات اسناد کل، در پایین فرم باز شده روی علامت پرینتر کلیک کرده و گزینه “سند کل” را انتخاب کنید.

صدور سند کل درسپیدار

همچنین در این قسمت می توانید گزارش دفاتر قانونی اعم از گزارش دفتر روزنامه بر مبنای اسناد کل روزانه و ماهانه و همچنین گزارش دفترکل بر مبنای اسناد کل را تهیه کنید.

چگونه اسناد کل را حذف کنیم؟

معمولا کاربران برای تغییر در اطلاعات ثبت شده در نرم افزار، نیاز به ایجاد تغییرات در اسناد حسابداری دارند. برای ویرایش اسناد حسابداری ابتدا باید اسناد از وضعیت دائم به موقت تبدیل شوند. قبل از تبدیل اسناد دائمی به موقت باید اسناد کل صادر شده حذف شود.(برای مشاهده آموزش تبدیل اسناد موقت به دائم و بالعکس از لینک دائمی کردن اسناد در سپیدار استفاده کنید.)

برای حذف کردن سندهای کل وارد منوی حسابداری شوید. سپس در قسمت فهرست، اسناد کل را انتخاب کنید. در این قسمت با کلیک راست روی اولین ردیف گزینه “حذف تا آخر” را انتخاب کنید. بدین صورت همه اسناد کل صادر شده حذف می شوند. حذف اسناد کل در مواقعی همچون، موقتی کردن اسناد دائمی، باز کردن سال مالی و … نیاز است.

صدور سند کل درسپیدار

آیا امکان ویرایش اسناد کل وجود دارد؟

شرط صدور سند کل، دائمی شدن اسناد حسابداری است. چرا که پس از محرز شدن صحت اسناد حسابداری و اطمینان از اینکه تغییری در سندهای حسابداری اعمال نخواهد شد، ابتدا باید اسناد از حالت موقت به دائم تبدیل شوند. لذا در این شرایط ویرایش اسناد کل منطقی نخواهد بود. به همین دلیل امکان ویرایش اسناد کل در سپیدار وجود. ندارد.

موضوعات مرتبطآموزش سپیدار

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
17 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

 • رضا

  تجمیع اسناد همان سند کل است

  • محمد مهدی توکل صبا

   بله. تجمیع یا ادغام اسناد حسابداری در سپیدار معادل صدور سند کل هست.

 • نیما

  ببخشید الزامات صدور سند کل چیه؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   دوست عزیز الزامات صدور سند کل فقط تبدیل اسناد موقت به دائمی هستش

 • حمید محمدی

  با سلام میشه نحوه تنظیم اسناد به جهت صدور اتوماتیک اسناد روزانه به صورت تجیمعی رو توضیح بفرمائید

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   باید در قسمت صدور اسناد کل تیک روزانه را فعال کنید و تاریخ پایان سال مالی رو در قسمت “تا تاریخ” وارد کنید. سپس از بالای فرم سمت راست روی صدور سند کل کلیک کنید تا اسناد کل بصورت روزانه صادر شوند.
   چنانچه می خواهید اسناد بصورت ماهانه صادر شوند باید تیک تجمیعی را وارد کنید و در قسمت “تا تاریخ” آخرین روز هر ماه را انتخاب کنید و از بالای فرم صدور سند کل را انتخاب کنید.

 • قربانی

  بسیار ممنون

 • نوید محمدی

  با سلام میشه در قسمت گزارش ساز نحوه صدور گزارش دفتر روزنامه برمبنای اسناد کل رو توضیح بدین؟من با قسمت تاریخش مشکل دارم برای مثال نمیتونم از ماه فروردین گزارش بگیرم چون درحال حاضر به صورت کلی و ماهی یه سند در دفتر مینویسن ممنون میشم پاسخ بدین

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   شما باید ابتدا در قسمت صدور سند کل، اسناد کل را بصورت تحمیعی صادر کنید و به این صورت می توانید اسناد ماهانه خود را در سیستم داشته باشید. سپس از قسمت گزارش ساز که گزارش دفاتر بر مبنای اسناد کل را تهیه کنید، چون اسناد کل بصورت ماهانه صادر شده است گزارش دفاتر شما نیز بصورت ماهانه نمایش داده می شود.

 • معصومه

  باسلام
  ایا اسنادمالی تجمیعی یا همون اسناد کل دراین نرم افزار را میتوان به طورجدا گانه درسیستم نگه داری کرد یا اینکه الزاما بعد از صدور سند کل برای مثال جهت سهولت تحریر دفاتر یا داشتن پرینت اسناد ؛ باید این اسناد را حذف کرد تا درمحاسبات دوبار تکرار نشود؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   درود بر شما
   اسناد کل ( تجمیعی ) ربطی به اسناد حسابداری سیستم ندارد و در دو جای مختلف نگهداری می شود. یعنی شما می توانید هم اسناد حسابداری را در نرم افزار خود داشته باشید و هم اسنا تجمیعی صادر شده را در فهرست اسناد کل داشته باشید و از آنها استفاده کنید

 • نسیم

  با سلام

  آِیا امکان صدور روکش سند به صورت تجمیعی اما بر مبنای معین و یا تفضیل در سپیدار وجود داره؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   بله می توانید هر نوع گزارشی از اسناد تجمیعی که نیاز دارید رو به برنامه اضافه کنید.
   از باشگاه مشتریان و بخش گزارشات تکمیلی استفاده کنید.

 • شعله کریمی

  سلام و وقت به خیر . در اسناد تجمیعی امکانش هست از سند تا سند چاپ نشود و فقط شماره سند مشخص باشد ؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   سلام و درود
   بله با توجه به نیاز شما امکان تغییر گزارش وجود دارد.

 • اشکان

  سلام
  خیلی ممنون بابت اطلاعات دقیق
  در مورد ثبت رسید انبار سوالی دارم
  با توجه به اینکه هنگام ورود کالا به انبار، هزینه هایی از قبیل باسکول، بارگیری، حمل و … پرداخت می شود، بنده در منوی رسید انبار سپیدار امکان سرشکن کردن این هزینه ها به صورت خودکار توسط نرم افزار را مشاهده نکردم.
  در قسمت راهنما هم نوشته بود که این هزینه ها رو تسهیم کنید و بعد ثبت کنید.
  با توجه به اینکه طرف هر کدام از این هزینه ها اشخاص مختلفی هستند، لازم است امکان ثبت به گونه ای باشد که ضمن سرشکن کردن این هزینه ها در قیمت کالا، هر یک از طرف های بستانکار قابل تعیین در رسید انبار بوده و پس از ثبت سند رسید انبار هم قیمت تمام شده ی موجودی انبار ثبت شود و هم طرفین بستانکار، بستانکار شوند.
  این قابلیت رو در کجا میشه جستجو کرد؟
  قبلاً از راهنمایی شما سپاسگزارم

  • محمد مهدی توکل صبا

   سلام و وقت بخیر
   با توجه به ابعاد گسترده موضوعتان، لطفا با شماره 9100442-021 تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
لذت حسابداری با نرم افزار سپیدار همکاران سیستم

لذت حسابداری با نرم افزار سپیدار همکاران سیستم

با تهیه سیاهه ای از دغدغه های یک حسابدار می توان دریافت که او برای انجام وظیفه در پست سازمانی خود با چه مشکلاتی روبه روست. گاها حجم بالای کار، انجام مسئولیت ها و کارهای متفاوت و متنوع، انجام تکالیف قانونی ، بروز نگهداشتن مانده حسابها ، ارائه گزارش های مدیریتی و دهها مسئولیت دیگر […]

کلوپ مشتریان سپیدار

کلوپ مشتریان سپیدار

شرکت سپیدار سیستم جهت بهره مندی کاربرانش از امکانات ویژه و خاص پیش بینی شده، کلوپ مشتریان سپیدار (باشگاه مشتریان) را فراهم کرده است. خدمات و امکانات موجود در پرتال مشتریان شامل همه مشتریان و کاربران این نرم افزار می شود. برای ورود به کلوپ مشتریان داشتن نام کاربری یا شماره قفل و رمز عبور […]

آموزش نصب نسخه آموزشی سپیدار

آموزش نصب نسخه آموزشی سپیدار

نصب نرم افزار سپیدار همکاران سیستم در نسخه های آموزشی اخیر که ارائه شده است، تفاوت هایی با نسخه های قبلی داشته است. علت این تغییر در مراحل نصب، حذف دانگل (قفل سخت افزاری) از بسته های آموزشی بوده است. در این مطلب آموزشی میخواهیم شما را با نحوه نصب نسخه های آموزشی نرم افزار […]