چگونه سال مالی را در نرم افزار دشت همکاران سیستم ببندیم؟

چگونه سال مالی را در نرم افزار دشت همکاران سیستم ببندیم؟

time فروردین 23, 1399
فهرست مطالب فهرست مطالب

بستن حسابهای فروشگاه مهم ترین عملیاتی است که در پایان هر دوره مالی باید صورت بگیرد. چرا که با بستن حسابهای فروشگاه اساسی ترین رکن آن که محاسبه سود و زیان است اتفاق می افتد. با انجام عملیات پایان دوره مالی یا بستن حسابها موارد زیر محاسبه شده و برخی از آنها به سال مالی بعدی منتقل می شوند.

 1. مانده حساب اشخاص و فروشگاهها
 2. موجودی بانکها و صندوقها
 3. انتقال چکهای دریافتی و پرداختی به دوره مالی بعدی
 4. مانده انبارهای فروشگاه
 5. محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته
 6. محاسبه سود فروشگاه و …

با انجام عملیات پایان سال دیگر امکان ویرایش اطلاعات در سال مورد نظرنخواهد بود. دلیل این امر این است که کاربر پس از اطمینان از صحت اطلاعات ثبت شده سال مالی را می بندد تا علاوه بر اینکه مانده ها به سال مالی بعدی منتقل شود، امکان ایجاد تغییر در دیتای بسته شده وجود نداشته باشد تا با خیالی آسوده و با اطمینان از درست بودن اطلاعاتش عملیات خود را در سال مالی بعدی ثبت نماید. به همین منظور می خواهیم در این مقاله شما را با نحوه بستن سال مالی در نرم افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا کنیم.

نحوه بستن سال مالی در نرم افزار دشت

عملیات پایان دوره (بستن سال مالی) شامل چهار مرحله است که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت. توجه کنید ترتیب انجام این چهار مرحله اهمیت دارد و باید در انجام این مراحل تقدم و تاخر آنها رعایت شود.

بستن حساب صندوقدار

اولین گام بستن سال مالی بستن حساب تمام صندوقدارها تا پایان دوره مالی است. بستن حساب صندوقدار یعنی پولی که دست صندوقدار داریم و یا ممکن است صدوقدار پولی را علاوه بر موجودی صندوقش هزینه کرده باشد (در این حالت صندوقدار بستانکار می شود) را با اون تسویه کنیم و حسابمان با صندوقدارها صفر شود. معمولا در اکثرافروشگاهها بستن حساب صندوقدار روزانه انجام می شود. برای اینکار:
از منوی دریافت و پرداخت روی + زیر بستن حساب صندوقدار کلیک کنید. سپس در فرمی که نمایش داده می شود در قسمت صندوقدار سلکتور را باز کنید.

در این قسمت تمام کاربران تعریف شده در سیستم چه فعال و چه غیرفعال را مشاهده می کنید. صندوقدار (کاربر) مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت

در فیلدهای مقابل آن تاریخ آخرین تسویه بصورت خودکار توسط نرم افزار پر خواهد شد و قابل تغییر نیست. چرا که بستن حساب صندوقدار عملیاتی پیوسته است و امکان فاصله افتادن بین بستنها وجود نخواهد داشت. در قسمت بعدی تاریخ آخرین روز سال مالی خود را وارد می کنید و در بخش زمانی که مقابل آن قرار دارد آخرین ساعت و دقیقه آن روز (23:59) را وارد کنید.

در پایین صفحه مبالغ دریافت شده و پرداخت شده توسط صندوقدار نمایش داده می شود. در کنار آنها مبلغ قابل دریافت از صندوقدار که نتیجه مبالغ قابل دریافت و قابل پرداخت و مانده قبلی صندوقدار است نمایش داده می شود. برای صفر کردن حساب صندوقدارد و دریافت پول از او در فیلد مبلغ دریافت شده از صندوقدار مبلغ مورد نظر را وارد کنید.

نکته ای در خصوص بستن حساب صندوقدار

در پایین فرم بستن حساب صندوق دار ازجزییات تراکنش ها و لیست چک های موجود در صندوق انتخاب شده می توانید گزارش بگیرید. یعنی می توانید جزییات دریافتها و پرداختهای این صندوق به تفکیک و تمام چکهای ورودی و خروجی از این صندوقدار را مشاهده کنید تا در صورت بروز خطا آنها را اصلاح کنید.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت
بستن سال مالی در نرم افزار دشت

توجه داشته باشید چنانچه کاربر یا صندوقدار جاری فاکتور تعلیقی داشته باشد، امکان بستن صندوق او وجود نخواهد داشت. بنابراین قبل از بستن حساب صندوقدار باید تمام فاکتورهای تعلیقی تعیین تکلیف شوند. برای مشاهده فاکتور های تعلیقی از منوی عمودی سمت راست صفحعه می توانید روی اسناد تعلیقی کلیک کنید تا فاکتورهای بلاتکلیف (تعلیقی) نمایش داده شوند.
در پایان و پس از وارد کردن اطلاعات می توانید فرم را ذخیره کنید. در صورت نیاز با استفاده از چاپ بستن صندوقدار می توانید فرم مورد نظرتان را پرینت بگیرید و در بایگانی اطلاعات خود نگهداری کنید.
توجه کنید که برای بستن دوره مالی باید حساب تک تک صندوقدارها تا آخرین روز سال مالی بسته شده باشد.

تعریف شریک در نرم افزار دشت

وارد منوی شرکا شوید. روی + شرکا کلیک کنید تا صفحه تعریف شریک باز شود. در این قسمت طرف حساب مورد نظر بعنوان شریک را انتخاب کنید. تمامی شرکا فروشگاه و میزان سرمایه اولیه آنها را در یک فرم می توانید تعریف کنید.
در فیلدهای بعدی میزان سرمایه و درصد سود این شریک را وارد کنید و فرم را ذخیره کنید. در این قسمت به تعداد شرکا می توانید ردیف ایجاد کنید و افراد و شرکا مختلف را در سیستم وارد کنید.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت
دو نکته در مورد تعریف شریک

اولا شخصی که میخواهید در این قسمت بعنوان شریک انتخاب کنید باید بعنوان یک طرف حساب در قسمت اطلاعات پایه تعریف شده باشد.
ثانیا اگر فروشگاه شما فقط یک مالک یا صاحب امتیاز دارد همین یک شخص را بعنوان شریک انتخاب کنید و درصد سود او را صد وارد کنید.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت

محاسبه سود فروشگاه

مرحله سوم محاسبه سود فروشگاه است که پیش نیاز این مرحله بسته بودن حساب تمام صندوقدارها، منفی نبودن موجودی انبارها، محاسبه بهای تمام شده کالاها و… است. از منوی شرکا روی + محاسبه سود کلیک کنید.
در فرم محاسبه سود در قسمت “تا تاریخ” آخرین روز سال مالی را وارد کنید و سپس روی محاسبه پایین صفحه کلیک کنید تا سود فروشگاه در بازه تاریخی مشخص شده محاسبه شود. مبلغ کل سود در بالای فرم نمایش داده می شود و در تب شرکا در همین فرم با توجه به میزان سرمایه هر یک از شریکها مبلغ سود متعلق به آنها نمایش داده می شود.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت

برای اطمینان از مبلغ سود محاسبه شده و مشاهده ریزمحاسبات آن روی تب جزییات محاسبه سود کلیک کنید. در این قسمت هر یک از قسمتهای تشکیل دهنده سود فروشگاه نظیر فروش خالص، بهای تمام شده کالای فروش رفته، هزینه ها و درآمدها و… نمایش داده می شود . با کلیک بر روی خانه مقابل هر یک از این ردیفها جزییات عدد محاسبه شده نمایش داده می شود.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت

بستن سال مالی جاری و باز کردن دوره مالی جدید

در آخرین مرحله عملیات پایان دوره مالی وارد منوی تنظیمات شوید و روی دوره های مالی کلیک کنید. در این قسمت فهرست سالهای مالی نمایش داده می شود.
با کلیک راست روی هر سال مالی و انتخاب گزینه بستن دوره مالی نرم افزار بصورت خودکار سال مالی را می بندد و مانده های سیستم های مختلف نظیر خرید و فروش و بانکها و صندوقها و چکها و … را به سال مالی بعدی منتقل میکند.

بستن سال مالی در نرم افزار دشت

پس از انجام این مرحله پیغام “بستن سال مالی بلامانع است” نمایش داده می شود و شما با وارد کردن عنوان سال مالی جدید و بازه تاریخی آن و تایید فرم باز شده وارد سال مالی جدیدتان می شوید و می توانید عملیات خود را در دوره مالی باز شده ادامه دهید. به این طریق عملیات بستن سال مالی شما انجام می شود.
امیدواریم که مطلب ارائه شده مورد نظر شما عزیزان واقع شده باشد. برای آموزش سایر بخش های نرم افزار دشت از لینک آموزش های کاربردی نرم افزار دشت همکاران می توانید استفاده کنید.

موضوعات مرتبطآموزش دشت

محمد مهدی توکل صبا

کارشناس ارشد حسابداری ام. مربی و پشتیبان رسمی سپیدار سیستم، عضو تیم تولید محتوای سپیدار، مدرس دوره های حضوری و آنلاین حسابداری و نرم افزار سپیدار و دشت در آتی تراز و مراکز دانشگاهی هستم. علاقمند به تحقیق، تدریس، مطالعه و تولید محتوا هستم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
13 دیدگاه

در بحث این مقاله شرکت کنید!

 • عطار

  سلام وقت بخیر
  سال مالی 1399 رو میخوام ببندم و 1400 رو باز کنم ولی ارور اینکه تاریخ شروه سال مالی باید بزرگتر از از تاریخ شروع دوره مالی قبل باشد
  میشه کمکم کنید

  • محمد مهدی توکل صبا

   سلام

   دوست عزیز باید نرم افزار خودتون رو به نسخه 3.2.3 آپدیت کنید تا این مشکلتون بر طرف بشه.

 • سباوش

  باسلام
  اگه مجموع دریافتی نقدی از مجموع پرداختی نقدی بیشتر باشد
  برای بستن صندوق چه کار باید کرد
  چون که من برنامرو ۳ ماه نصب کردم و موجودی فروشگاهمو وارد کردم
  الان برای سال مالی جدید به مشل خوردم

  • محمد مهدی توکل صبا

   درود بر شما
   باید زمانی که بستن حساب صندوقدار انجام میدهید، در قسمت مبلغ دریافت شده، مبلغی که بصورت نقد نزد صندوقدار هست رو وارد کنید که وجهی در صندوق مورد نظر باقی نماند.

 • فرید

  تاریخ خاتمه برای ۱۴۰۱ ثبت نمیشه
  چرا؟

 • اصغرمحمدزاده

  سلام وقتتون بخیر
  من تو سیستم دشت همکاران سیستم به مشکلی برخوردم که سال مالی جدید رو باز کردم
  ولی نمیتونم اجناس فروشگاه رو وارد سیستم کنم
  بطوری که هم مقدار هم قیمت خرید نمیشه وارد کرد
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  سپاس

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   در ابتدا که باید نرم افزارتون به آخرین نسخه برنامه آپدیت بشه.
   چنانچه پس از آپدیت مشکل حل نشد میتونید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا مشکلتون رو بررسی کنند.

 • نگار

  سلام روز بخیر
  برای بستن حساب صندوق دار اگر مجموع دریافتی از مجموع پرداختی کمتر باشد ، چه کاری باید انجام بدهیم ؟

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   برای صفر کردن حساب صندوقدار می توانید از شارژ صندوقدار استفاده کنید.

 • محمد

  سلام
  چطور مانده بستانکاری را صفر کنیم تا سال مالی بسته بشه

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام و درود
   باید با استفاده از عملیات شارژ صندوقدار، مانده صندوق رو صفر کنید و سپس سال مالی رو ببندید

 • محمد جابر صفرپور

  سلام من میخوام سال مالی ۱۴۰۰ رو ببندم ولی این خطا رو میده:
  انجام بستن دوره مالی امکان پذیر نیست زیرا برخی از اسناد موجود در سیستم در بستن حساب صندوقدار شرکت نکرده اند.
  چه کنم؟
  لطفا اگر مقدوره ایمیل کنید برای منmjsafarpour67@gmail.com

  • محمد مهدی توکل صبا

   با سلام
   با توجه به اینکه باید حساب صندوق دار تا آخرین روز سال مالی بسته شده باشد، باید ابتدا این عملیات را انجام دهید تا بتوانید فرآیند بستن سال مالی را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های وبلاگ

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید...
فاکتور خرید نرم افزار دشت را چطور باید ثبت کنیم؟

فاکتور خرید نرم افزار دشت را چطور باید ثبت کنیم؟

فاکتور خرید در ساده ترین تعریف خود یک سند تجاری است که پس از تایید فروشنده محصول یا ارائه دهنده خدمت صادر می شود. نام دیگر فاکتور صورتحساب است. در فاکتور خرید اطلاعات با اهمیت معامله نظیر ماهیت کالا یا خدمت (کد و نام محصول)، تعداد خریداری شده، قیمت و تخفیف و… در آن ذکر […]

چگونه باید مشتریان و تامین کننده ها و … را در نرم افزار دشت تعریف کنیم؟

چگونه باید مشتریان و تامین کننده ها و … را در نرم افزار دشت تعریف کنیم؟

تعریف طرف حسابها از مهم ترین ارکان هر نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. چرا که باید مشخص شود رویدادهای مختلف در یک فروشگاه مثل خرید و فروش و دریافت و پرداخت و … توسط چه شخص، فروشگاه و یا شرکتی انجام شده است. طرف حساب می تواند مشتری، تامین کننده، فروشنده، تنخواه گردان و شریک […]

نحوه ثبت فاکتور فروش در نرم افزار دشت چگونه است؟

نحوه ثبت فاکتور فروش در نرم افزار دشت چگونه است؟

ثبت فاکتور فروش مهم ترین نیاز در هر نرم افزار فروشگاهی است. راحتی در ثبت فاکتور، سهولت در چاپ آن، استفاده ازانواع فرمت های چاپی و قابل فهم بودن فاکتور از مهم ترین ویژگی های فاکتورهای فروش برنامه های فروشگاهی است. در نرم افزار دشت انواع فاکتورهای فروش در ابعاد (A4 ، A5 ، فیش […]